//Kauza lithium 2017
Lithium v parafínu (zdroj Wikipedia)

Kauza lithium 2017

Kauza, která významně zasáhla do předvolebního souboje politických stran. #

2017
  • 16. října se sešla Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání. Po dlouhé diskuzi poslanci schválili návrh KSČM o zneplatnění memoranda.
  • 2. října podepisuje Jiří Havlíček, Ministr průmyslu a obchodu, memorandum o porozumění
  • 17. července celostátní tripartita, seznámení s memorandem
  • Česká společnost GEOMET s.r.o obdržela 3. licenci k průzkumu
2016
  • Česká společnost GEOMET s.r.o obdržela 2. licenci k průzkumu
  • Společnost Cínovecká deponie (majitel Karel Janeček ) dostala poslední povolení pro těžbu z odkaliště
2010
  • Česká společnost GEOMET s.r.o obdržela 1. licenci k průzkumu
2009
  • Česká společnost GEOMET s.r.o žádá o licenci k průzkumu

Co je lithium?

Jedná se o velmi lehký a měkký kov (ještě měkčí než mastek), který lze krájet nožem. Dobře vede elektrický proud a teplo. Lithium má nejmenší hustotu ze všech pevných prvků, je lehčí než voda a petrolej a plave na nich. Ve srovnání s ostatními kovy má lithium poměrně nízké teploty tání a varu. Zdroj Wikipedie

Kdo je GEOMET s.r.o?

Firma Geomet byla založena v roce 2007 čtyřmi českými geology s dlouholetou zkušeností v oboru ložiskové geologie a geologického průzkumu. Geomet vytipoval bývalé ložisko Cínovec jako projekt, který by mohl poskytovat tzv. kritické suroviny pro český a evropský průmysl budoucnosti: cín, wolfram a zejména lithium. Zdroj www.geomet.cz

Kdo je European Metals (EMH)?

European Metals Holdings Limited is a mineral exploration and development company engaged in the exploration of tin and base metals. The Company is primarily involved in the development of a lithium and tin project in the Czech Republic. The Company’s segments include Australia, Congo and Czech. The Company’s project includes Cinovec Lithium/Tin Project. The Cinovec project is located approximately 100 kilometers north west from Prague on the border with Germany. It is located in Cinovec-Zinnwald mining district. The Inferred Joint Ore Reserves Committee (JORC)-compliant resource based on approximately 846 diamond drillholes for over 83,466 meters, and approximately 21.5 kilometers of underground development tunnels is 28 metric tons (Mt) at 0.4% tin (Sn) (28 Mt at 0.6% Sn equivalent-allowing for lithium and tungsten credits), and over 37 Mt at 0.38% lithium (Li). The Company’s subsidiaries include European Metals UK Limited and Geomet S.R.O.
Zdroj www.patria.cz
Více na www.europeanmet.com


Dokumenty ke stažení

Memorandum o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a European Metals Holdings Limited v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice (v anglickém jazyce).
Memorandum – verze v anglickém jazyce

Překlad memoranda o porozumění mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a European Metals Holdings Limited v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice (v českém jazyce).
Memorandum – překlad do češtiny


Napsali o těžbě lithia

(tříděno sestupně dle data vydání)

2017 10. 16. (Deník) – Poslanci schválili návrh KSČM o zneplatnění memoranda
Poslanecká sněmovna požádala vládu, aby zneplatnila memorandum o těžbě lithia, které v minulých dnech podepsal ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Hlasování předcházela devítihodinová debata. Usnesení jsou pro vládu doporučující, dolní komora nemůže kabinet úkolovat.

13. 10. 2017 (Ministerstvo životního prostředí) – Reakce MŽP na dnešní slova Lukáše Wagenknechta a na zjištění neziskové organizace Good Governance
Ministerstvo životního prostředí kategoricky odmítá dnešní nařčení předsedy organizace Good Governance Lukáše Wagenknechta, že neslo spoluvinu na navázání spolupráce se společností European Metal Holdings. Pan Wagenknecht by si měl před komentáři směrem k MŽP přečíst zákon o geologických pracích a související zákony, kde postup pro vydání průzkumných licencí je stále stejný už 25 let.

09. 10. 2017 (Ministerstvo životního prostředí) – Reakce ministra Brabce na vyjádření ministra Chovance ke kauze lithium
ČSSD se marně snaží různými vytáčkami hájit nepochopitelný krok ministra Havlíčka 2 týdny před volbami, který nás může hodně stát. Ale ani stokrát opakovaná lež se kvůli tomu nestane pravdou!

06. 10. 2017 (Ministerstvo životního prostředí) – Reakce ministra Brabce na nesmyslné nařčení ze strany ministra Zaorálka ohledně lithia
Ministerstvo životního prostředí zásadně odmítá nesmyslné nařčení ze strany ministra zahraničních věcí Zaorálka v reakci na kritiku uzavření memoranda mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a australskou firmou European Metals Holding.

2017 10. 04. (Ministerstvo průmyslu a obchodu) – Informace Ministerstva průmyslu a obchodu k memorandu o těžbě a zpracování lithia
Ministerstvo průmyslu a obchodu uveřejňuje text memoranda o porozumění, které se týká spolupráce v oblasti těžby a zpracování lithia v České republice. Memorandum mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu, zastoupeném ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem, a společností European Metals Holdings Ltd., uzavřené dne 2. 10. 2017, uveřejňujeme v české i anglické verzi, protože není žádný důvod neinformovat veřejnost o všech skutečnostech, které s tímto tématem souvisejí.

2017 08. 15. (Ministerstvo průmyslu a obchodu) – Desatero otázek o lithiu
Lithium (Li) je stříbrolesklý a velice reaktivní kov, takže se v přírodě vyskytuje jen ve sloučeninách. Je nejlehčí ze všech kovů a velmi měkký, ale tvoří pevné slitiny s ostatními kovy. Existuje mnoho minerálů s obsahy Li, ale z praktického hlediska jsou nejdůležitější amblygonit (s teoretickým obsahem 3,5 až 4,7% Li), spodumen (s teoretickým obsahem 3,0 až 3,7% Li, lepidolit (s teoretickým obsahem 1,4 až 3,6% Li), petalit (s teoretickým obsahem 1,6 až 2,3% Li) a eukryptit (s teoretickým obsahem 2,1 až 5,5%). Nově byl v Srbsku objeven minerál jadarit s obsahem cca 3,2 až 3,4% Li. Z toho vyplývá, že obsah lithia v jeho minerálech je obecně poměrně nízký, což platí i pro „českou“ lithnou slídu cinvaldit.

2017 01. 20. (Teplický deník) – Lithium může být pro náš kraj bílým pokladem
Nedávné geologické průzkumy ukázaly, že v Krušných horách se nacházejí obrovské zásoby lithia. Hlavním ložiskem je Cínovec. Ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) Tomáš Siviček odhaduje, že naleziště obsahuje až šest procent světových zásob lithia.

2016 10. 29. (Teplický deník) – Těžba je zase o krok blíž
Společnost Cínovecká deponie (investiční skupina RSJ Karla Janečka), dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci.

2016 10. 25. (iDnes) – Janeček získal poslední povolení, těžba lithia na Cínovci může začít
Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře a filantropa Karla Janečka, dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Separace lithných slíd by mohla začít za dva až tři roky.

2016 07. 05. (Teplický deník) – Na Cínovci vrtá stroj ze Švédska
Teplicko – Na Cínovec postupně přijíždějí nové vrtné soupravy, které mají zjistit, jak je to se zásobami lithia. Průzkumy si objednala firma Geomet. Mezi soupravami je i jeden unikát. Jde o švédský stroj Christensen 140.

2015 10. 11. (Teplický deník) – Lithium je v kurzu. Kdysi chtěli vytěžit celý kopec
Teplicko Několik vědeckých pracovníků z geologie si prohlédlo průzkumné vrty na Cínovci. Zajímali se i o vzorky hornin, které má k dispozici česká společnost Geomet. Ta by ráda vrátila těžbu na Cínovec. Tamní ložiska dnes žádaného lithia patří mezi nejbohatší na světě.

2015 03. 23. (Teplický deník) – Těžba se možná vrátí
Těžba na Cínovci možná zažije svoji renesanci. Lithium, jehož využitelnost je např. v elektromobilech, je v hledáčku hned několika společností. Pravděpodobně nejdále ve svých průzkumech je Geomet s.r.o., za kterou stojí australská těžařská společnost European Metals.

2014 08. 21. (Teplický deník) – Vrty jim ukážou, zda má smysl na Cínovci těžit
Vrátí se těžba rud na Cínovec? To napoví až výsledky vzorků z vrtů. Společnost Geomet s.r.o. nechala provést v oblasti Cínovec-jih zatím dva vrty, momentálně provádí třetí. „Pouze vrtný průzkum může ověřit dřívější výpočty zásob rud do té míry, abychom mohli provést studii proveditelnosti využití ložiska,“ řekl za Geomet Otto Janout a dodal: „Vrty nejsou nic levného. Jeden přijde zhruba na milion korun.“

2012 09. 23. (Teplický deník) – Na Cínovci jsou tuny rud. O těžbě rozhodne průzkum
Dubí – Návrat těžby na Cínovec je zase o kousek reálnější. Společnost Geomet s.r.o., která je držitelem několika průzkumných licencí v oblasti Krušných hor, investuje do průzkumu s nadějí, že výsledky budou pozitivní a prokáží těžební potenciál ložiska Cínovec jih.

2010 05. 30. (Teplický deník) – HLASUJTE: Na Cínovec se může vrátit těžba, rozhodne průzkum
Ankety se zúčastnilo 20 lidí, 75 % pro těžbu, 25 % proti.

2010 05. 04. (Teplický deník) – Prohlédli si Cínovec
European Metals Pavel Reichl, David Reeves, Keith Coughlan (všichni tři European Metals), Otto Janout (Geomet) na návštěvě u starosty města Dubí – pana Petra Pípala.


Redakce serveru Vyzobnuto.cz celou kauzu pozorně sleduje. Snažíme se objektivně a s nadhledem vše zmapovat a informovat o souvislostech, které celou kauzu provází. Uvítáme jakékoliv vyjádření či jakékoliv připomínky od zainteresovaných stran. Svá vyjádření posílejte nejlépe formou souborů PDF, které beze změn nabídneme čtenářům ke stažení. Kontaktní e-mail: admin@vyzobnuto.cz.

TAGS:

Share and Enjoy !

0Shares
0 0